Dlaczego warto poznać swój typ osobowości?

5
(4)

Każdy z nas jest inny. W świetle obecnego stanu wiedzy nie możemy przyjąć, że rodzimy się jako tabula rasa, czyli czysta kartka. Każdy z nas ma inne uwarunkowania typu osobowości. Dlatego bardzo ważne jest, aby poznać swoją osobowość. Jeśli chcesz prawdziwie się rozwinąć wewnętrznie i osiągnąć sukces, powinieneś poznać swój typ osobowości.

Jaka idea przyświeca powstaniu i rozwojowi Personality Jungle? Uważam, że jeśli zrozumiem siebie, jestem w stanie lepiej zrozumieć innych. W krajach zachodnich teorie osobowości, jak np. MBTI czy Enneagram są wykładane na większości uczelni. Większość korporacji, a także mniejszych firm korzysta z wiedzy zawartej w teoriach osobowości do tworzenia lepszych zespołów.

Jeśli zrozumiemy, w jaki sposób postrzegamy świat i podejmujemy decyzje, jesteśmy w stanie lepiej wykorzystywać szanse, czerpać siłę z naszych silnych stron i pogodzić z tymi, które są mniej rozwinięte.

Zawsze byłam przekonana, że nie istnieje jeden rodzaj inteligencji. Każdy z nas ma w sobie ziarno geniuszu, które odpowiednio pielęgnowane może spowodować, że odkryjemy swój prawdziwy potencjał. Mam nadzieję, że ta strona będzie początkiem twojej przygody z odkrywaniem samego siebie. A może zostaniesz tutaj na dłużej i będziesz regularnie odwiedzał Personality Jungle? Zachęcam do tego z całego serca!

Co daje poznanie swojej osobowości?

Zależnie od tego, jaki model osobowości wybierzesz, możesz dowiedzieć się o siebie czegoś innego. Na początku istnienia strony będziemy się skupiać na MBTI (koncepcji wywodzącej się z prac Junga) i Enneagramie. MBTI zasadniczo pomoże ci dowiedzieć się, w jaki sposób odbierasz świat i informacje z niego płynące oraz co jest podstawą twoich decyzji. Enneagram z kolei otwiera przed tobą inne zakamarki osobowości. Tutaj możesz dowiedzieć się, co jest twoim największym pragnieniem i obawą.

Czy warto się skupiać tylko na jednej typologii osobowości?

Absolutnie nie! Pamiętaj, że każda typologia zawiera w sobie coś, z czego możesz czerpać. Jednak bardzo ważne jest, abyś podchodził do każdego testu, każdego tekstu i każdego wyniku z otwartymi sercem (lub umysłem). Sami twórcy MBTI przyznają, że nawet w przypadku profilowania przez specjalistę istnieje ryzyko błędu. Może się zdarzyć, że jeśli podejdziesz do testu w ciężkim dla ciebie okresie życia, wynik będzie zaburzony.

Co więcej, takie testy warto powtarzać. Zachęcam cię co najmniej do zrobienia kilku różnych i to w odstępach czasu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wynik jest najbardziej adekwatny do rzeczywistości.

Jak w każdej typologii tutaj także znajdziesz tzw. wyjątki od reguły. Wpływ na nie może mieć na przykład wychowanie czy twoje osobiste poglądy lub religia, którą wyznajesz. Dlatego typ osobowości uznaję za postawę do dalszego rozwoju osobistego, odkrywania siebie. Jeśli poznasz swoje zalety i wady, możesz nad sobą pracować.

Może się zdarzyć, że czytając wyniki pierwszego testu nagle wykrzykniesz HA! i okaże się, że wcale nie jesteś nienormalny, nieprzystosowany lub antyspołeczny, tylko masz rzadko występujący typ osobowości. Dzięki temu możesz pozbyć się poczucia wyobcowania, swoistej alienacji od społeczeństwa. Jeśli zobaczysz, że nic z tobą nie jest nie tak, możesz poczuć się pewniej w jednej chwili.

A jeśli uważasz, że to wszystko bzdura, co ci szkodzi zrobić test dla zabawy? Czasem najlepsze odkrycia w naszym życiu są wynikiem przypadku.

Oceń post:

Kliknij na gwiazdkę i oceń post!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Oceń ten post jako pierwszy

Dziękujemy za opinię!

Pomóż nam ulepszyć ten post!

Jak możemy ulepszyć ten post?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *