INTJ kim jest ten typ osobowości?

5
(2)

Jeden z najrzadziej występujących typów osobowości według MBTI to INTJ. Na różnych stronach internetowych możemy znaleźć rozmaite określenia dla tego typu osobowości, takie jak Strateg, Architekt czy Mastermind. Ogólne opisy cech osobowości dla każdego typu zacznę od INTJ nie bez powodu – to mój typ osobowości.

Według różnych źródeł (uśredniony) łączny udział osób o tym typie osobowości nie przekracza 3% w populacji. Ten typ jest bardzo słabo reprezentowany przez kobiety, okazuje się, że jest nas tylko 0,8%. Tak więc jeśli jesteś kobietą i posiadasz cechy osobowości INTJ, bardzo możliwe, że nigdy nie spotkałaś osoby o podobnej charakterystyce.

Kim jest INTJ?

Typ osobowości INTJ (z j. angielskiego wymawiamy aj – en – ti – dżej) w terminologii osobowości Myers – Briggs to skrót umożliwiający rozwinięcie charakterystyki od czterech podstawowych cech. Osoby posiadające ten typ osobowości zazwyczaj w swoich działaniach kierują się logicznym myśleniem, racjonalizacją w oparciu o fakty oraz pragnieniem długofalowego planowania działań.

INTJ jest typem osobowości, którego głównymi wyznacznikami są:

  • Introverted (introwersja)
  • iNtuitive (intuicja)
  • Thinking (myślenie)
  • Judging (ocenianie).

Zajrzyj do tego wpisu, gdzie wyjaśniam szczegółowo problematyczność polskich tłumaczeń wszystkich 16 typów osobowości i wyjaśniam, dlaczego nie stosuję polskiej wersji językowej dla tych określeń.

Typ osobowości INTJ to introwertyk

Jedną z podstawowych cech osobowości INTJ jest introwersja (w tym artykule dowiesz się więcej na temat tego, kim jest introwertyk). Oznacza to, że dla INTJ światem realnym jest świat wewnętrzny, w dużym uproszczeniu żyjesz w swojej głowie. Introwertyczna natura sprawia, że energię czerpiesz z czasu spędzanego w samotności.

INTJ to często bardzo, ale to bardzo introwertyczne osoby, które potrzebują czasu w samotności zdecydowanie sporo. Może to być wyzwaniem w dzisiejszym świecie nastawionym na niekończące się spotkania integracyjne i kontakty bezpośrednie. Dodatkowo, jeśli jesteś kobietą, oczekiwania wobec Ciebie będą zdecydowanie większe w kierunku socjalizacji.

Typ osobowości INTJ kieruje się intuicją

Intuicja jako część osobowości INTJ polega w dużym uproszczeniu na skupieniu się na tym co będzie, co może się zdarzyć? Mówimy tu o świecie idei i koncepcji. Pomysły i potencjalne możliwości są ważniejsze niż twarde fakty i to, co możemy doświadczyć poprzez nasze zmysły. Dlatego INTJ często potrafi rozpoznać wzorce, na podstawie których przewidzi, w jakim kierunku może potoczyć się sytuacja.

Problemem w przypadku INTJ może być jednak sprawne przekazanie swoich intuicyjnych przeczuć innym ludziom, nie tylko ze względu na introwertyczne usposobienie, ale także z uwagi na oryginalne podejście do komunikacji międzyludzkiej i stosunków społecznych.

INTJ podejmuje decyzje w oparciu o logikę i rozum

Świat emocji często pozostaje swego rodzaju zagadką dla INTJ. Jeśli w swoim życiu zazwyczaj podejmujesz decyzję na podstawie logicznych przesłanek i wzorców zachowań, zapewne należysz do osób Thinking. Dla każdego Mastermind bardzo istotny jest rezultat działań. Podstawowe znaczenie ma też oczywiście efektywność.

Dlatego też jeśli masz problem, z którym nie potrafisz sobie poradzić z powodu nadmiaru emocji, poradź się INTJ. Osoby z tym typem osobowości potrafią świetnie doradzić zarówno w sprawach prywatnych, jak i zawodowych, ponieważ widzą rozwiązania bez konotacji emocjonalnych.

Zdolność dalekosiężnego planowania i widzenia spraw z różnych perspektyw mogłaby zostać o wiele lepiej wykorzystana, gdyby nie – jak to urokliwie określono – przypadłość Kasandry. Pewnie wiele razy próbowałeś lub próbowałaś zapobiec jakieś sytuacji, ale nikt Cię nie chciał słuchać. Coś za coś.

INTJ uwielbia plany i strukturę

Najlepsza spontaniczność to ta zaplanowana. Jeśli zgadzasz się z tym stwierdzeniem, zapewne należysz do osób z cechą Judging. Oznacza to, że wolisz zaplanowaną, uporządkowaną strukturę dnia codziennego. Ja na przykład nie cierpię niespodzianek. A już najgorszą niespodzianką są dla mnie prezenty – takie nieuzgodnione.

Zmiany planów znoszę ciężko i wywołują we mnie zwiększony stres. Ciągłe zmienianie decyzji również nie napawa mnie radością. Być może odnajdujesz się również w tym opisie. Co ważne, uwielbienie do planów i struktury wcale nie musi oznaczać, że Twój dom lśni czystością! To ciekawy paradoks – jeśli analizując koszty ciągłego sprzątania stwierdzisz, że to nieefektywne, możesz świadomie godzić się na nieład w otoczeniu. Znowu – coś za coś.

Jako INTJ zapewne uważasz, że wszystkie zasoby są ograniczone – dotyczy to oczywiście także czasu i energii. Dlatego każda strata czasu czy niepotrzebne wykonywanie kilka razy tej samej czynności powodują w Tobie frustrację.

INTJ kim jest pinterest

Oceń post:

Kliknij na gwiazdkę i oceń post!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Oceń ten post jako pierwszy

Dziękujemy za opinię!

Pomóż nam ulepszyć ten post!

Jak możemy ulepszyć ten post?

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *