Prokrastynacja według Judgers (Oceniaczy)

5
(2)

Dzisiaj krótki artykuł, w którym poznasz najczęściej pojawiające się objawy prokrastynacji, czyli odwlekania u wszystkich typów osobowości Judgers (Oceniaczy). Oznacza to, że jeśli w systemie MBTI ostatnia litera skrótu to J – należysz do Judgers. Tak, my również umiemy świetnie odwlekać i uciekać od wykonywania zadań. A oto, jak to robimy, czyli prokrastynacja według Judgers.

Perfekcjonizm w niezdrowej odsłonie a prokrastynacja

Jako INTJ, mogę się w 100% podpisać pod tą przyczyną odwlekania wszystkiego. Oczywiście staram się z tym walczyć, ale po prostu ciężko jest zmusić się do działania, jeśli wiem, że wynik od razu nie będzie idealny (doskonałym przykładem jest projekt Personality Jungle).

Jeśli wiem, jak powinno wyglądać doskonałe rozwiązanie problemu (albo docelowa wersja projektu), ale nie mogę go osiągnąć, działa to na mnie frustrująco i skutecznie zniechęca do działania. Podobno najbardziej odczuwają to właśnie typy NJ, czyli intuicyjni oceniacze (Introverted Judgers).

Coś nie działa? Zostawmy to, aż będziemy mieć zasoby odpowiednie do zrobienia wszystkiego idealnie.

Brzmi znajomo? Dążenia do perfekcjonizmu mogą powodować, że w nieskończoność odkładasz projekt.

Jeśli zadanie nie jest dla nas ważne, to je ignorujemy

Znowu moja przypadłość. Od kiedy pamiętam, wszystkie obowiązki domowe odkładałam na sam koniec listy zadań. Nie dlatego, że nie lubię porządku, ale dlatego, że wydają mi się najmniej istotne.

Jeśli mam wrażenie, że coś nie jest warte mojego czasu, po prostu tego nie zrobię. Czytaj: będę w nieskończoność odkładać prasowanie, aż sterta ubrań do wyprasowania będzie tego naprawdę wymagała. Oczywiście, dla każdego Oceniacza (Judger) zadania, które uzna za nieistotne, będą inne.

Zasadą jednak jest, że prokrastynacja w przypadku zadań “nieważnych” jest bardzo łatwa i przyjemna dla każdego z nas.

Brak terminu realizacji zadania? Można je odłożyć!

Co mobilizuje każdego Oceniacza / Judgera? Oczywiście deadline, czyli termin wykonania zadania. Jeśli termin nie jest wyznaczony, może się okazać, że rozpoczęcie realizacji projektu zaczniesz odkładać w nieskończoność.

Terminy realizacji zadań zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa i wrażenie niezbędnych ram, struktury, w obrębie której poruszamy się każdego dnia. Jeśli wiem, co mam zrobić i na kiedy, mogę ułożyć najbardziej efektywny plan działania. W przeciwnym razie… ogarnia mnie frustracja.

Oczywiście, często sama tworzę sobie własną strukturę deadline’ów, ale jeśli jakieś zadanie wymaga przydzielenia terminu realizacji przez kogoś innego, a ta osoba ciągle zwleka z jego wyznaczeniem… pewnie zadanie wyląduje na liście mało ważnych.

Prokrastynacja przez nastawienie na natychmiastową satysfakcję

Według najnowszych badań nad nawykami, stanowimy w większości sumę małych, codziennych wyborów. W przeciwieństwie do Perceivers, którzy chęć natychmiastowej gratyfikacji mają w dużej mierze wpisaną w osobowości.

Z kolei większość Judgers ma obsesję na punkcie kontroli nad planem. Wszystkie listy zadań, plany dają nam wrażenie kontroli. Ponieważ dla każdego Oceniacza najważniejsze jest zamykanie spraw, mogą świadomie (lub podświadomie) wybierać mało ważne, szybkie do wykonania zadania, aby pod koniec dnia móc powiedzieć sobie np. że wykonali 15 zadań z listy (mimo, że pierwsze zadanie nadal czeka, to najważniejsze oczywiście…).

Prokrastynacja może się też pojawić, jeśli zaczniesz nadawać wyższy priorytet łatwiejszym zadaniom zamiast tym trudniejszym. Napisanie długiego artykułu? Lepiej odpowiedzieć na 5 krótkich maili.

Dopiero kiedy czas na wykonanie ważnego i trudnego zadania się kurczy, Judgers zaczynają działać pod presją czasu i w stresie… zupełnie jak Perceivers. Jak widać, prokrastynacja może dopaść każdego, niezależnie od jego typu osobowości, tylko po prostu objawia się inaczej.

Oceń post:

Kliknij na gwiazdkę i oceń post!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Oceń ten post jako pierwszy

Dziękujemy za opinię!

Pomóż nam ulepszyć ten post!

Jak możemy ulepszyć ten post?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *