ENFP kim jest ten typ osobowości?

5
(1)

ENFP to jeden z 16 typów osobowości według terminologii MBTI. Osoby o typie osobowości ENPF według różnych źródeł stanowią do 8% ogólnej populacji, w tym większość stanowią kobiety.

Być może znasz kogoś o typie osobowości ENFP, a może sam nim jesteś. Dowiedz się więcej o podstawowych funkcjach kognitywnych, jakie masz w swoim pakiecie osobowości.

Kim jest ENFP?

Typ osobowości ENFP (z j. angielskiego wymawiamy i – en – ef- pi) w terminologii osobowości Myers – Briggs to skrót umożliwiający rozwinięcie charakterystyki od czterech podstawowych cech. Osoby posiadające ten typ osobowości zazwyczaj w swoich działaniach kierują się wewnętrznym systemem wartości i są osobami intuicyjnymi – zainteresowanymi ideami i konceptami.

ENFP jest typem osobowości, którego głównymi wyznacznikami są:

  • Extraverted (ekstrawersja)
  • iNtuitive (intuicja)
  • Feeling (odczuwanie)
  • Perceiving (odbieranie).

Zajrzyj do tego wpisu, gdzie wyjaśniam szczegółowo problematyczność polskich tłumaczeń wszystkich 16 typów osobowości i wyjaśniam, dlaczego nie stosuję wyłącznie polskiej wersji językowej dla tych określeń.

Typ osobowości ENFP to ekstrawertyk

Jedną z podstawowych cech osobowości ENFP jest ekstrawersja (w tym artykule dowiesz się więcej na temat tego, kim jest ekstrawertyk). Oznacza to, że dla ENFP światem realnym jest świat zewnętrzny, z którego pobierasz informacje i dane. Ekstrawertyczna natura sprawia, że energię czerpiesz z czasu spędzanego w świecie zewnętrznym (realnym), zazwyczaj z innymi ludźmi.

ENFP lubią towarzystwo ludzi i swobodnie czują się wśród innych. Ekstrawersja sprawia, że są nastawieni na dbanie o stosunki z innymi osobami, dobrze czują się w grupie i niestraszne im spotkania towarzyskie. ENFP lubią rozmawiać o innych ludziach: o tym, co jest dla nich ważne, co ich motywuje. Są doskonałymi motywatorami, widzą w ludziach to, co najlepsze. Czyni to z nich doskonałych coachów czy trenerów.

Typ osobowości ENFP kieruje się intuicją

Intuicja jako część osobowości ENFP polega w dużym uproszczeniu na skupieniu się na tym co będzie, co może się zdarzyć? Mówimy tu o świecie idei i koncepcji. Pomysły i potencjalne możliwości są ważniejsze niż twarde fakty i to, co możemy doświadczyć poprzez nasze zmysły. Dlatego ENFP często potrafi rozpoznać wzorce, na podstawie których przewidzi, w jakim kierunku może potoczyć się sytuacja.

Problemem w przypadku ENFP może być jednak fakt, że ich intuicja jest ekstrawertyczna. Ukierunkowanie na zewnątrz sprawia, że ten typ osobowości sprawdza, co zadziała w świecie zewnętrznym i chce od razu wcielać nowe idee w życie. Jednak nie zawsze ma ku temu zasoby, co może powodować frustrację i zniechęcenie.

ENFP podejmuje decyzje w oparciu o system wartości

W odróżnieniu do typów osobowości Thinking, ENFP podejmuje decyzje w oparciu o własny wewnętrzny system wartości i uczuć. Tak jak INTJ zarządza zasobami, tak ENFP zarządza emocjami po mistrzowsku.

Świat uczuć i emocji nie ma dla Ciebie tajemnic. Potrafisz nie tylko rozumieć własne emocje i wywoływać je u siebie, ale też – z czego czasem nie zdajesz sobie sprawy – projektować je na innych. To ogromna zaleta we wszystkich zawodach związanych z pracą z ludźmi.

Doskonałe połączenie ze światem emocji czyni z Ciebie doskonałego komunikatora z innymi ludźmi. Ludzie uważają Cię za ciepłego i pełnego energii do działania. Jednak podejmowanie decyzji wcale nie przychodzi u Ciebie szybko i łatwo. Dlaczego tak się dzieje? Decyzje oparte o Feeling (odczucia, emocje, wartości) są jednym z najwolniejszych procesów decyzyjnych w MBTI. Dlatego ENFP ma tendencję do uciekania przed tym procesem decyzyjnym i czasem robi coś, byle działać.

ENFP uwielbia spontaniczność i elastyczność w działaniu

Zmiana planów w ostatniej chwili? Nie ma problemu. Spontaniczny wyjazd nad morze? Jedziemy! ENFP uwielbia spontaniczność i ceni sobie elastyczność w podejmowanych działaniach. Dalekosiężne plany i ścisłe struktury (np. w korporacjach) często działają na niego zniechęcająco.

Wolność i pozostawienie sobie jak najwięcej opcji do wyboru – to ceni sobie każdy o typie osobowości Champion / Campaigner / Enthusiast. Jeśli często nudzą Cię powtarzalne czynności i konieczność skupienia się na detalach – witaj w klubie. Poszukujesz często sposobów na to, jak uciec od codziennej rutyny? Uważaj, żebyś podświadomie nie zaczął wywoływać w swoim życiu kryzysów – tak, dla zabawy.

ENFP chce być liderem i doskonale sobie z tym radzi

Bycie liderem to naturalny stan rzeczy dla dojrzałego ENFP. Cenisz sobie indywidualne podejście, a dążenie do szczęścia jest dla Ciebie jednym z priorytetów. Entuzjastyczny i spontaniczny styl bycia sprawia, że doskonale sprawdzasz się do zarządzania kryzysowego.

W porównaniu z innymi typami osobowości bardzo łatwo radzisz sobie ze stresem dnia codziennego (projektowanie emocji!), co czyni z Ciebie urodzonego przywódcę. Pamiętaj, że doskonale porozumiewasz się z innymi. Szybko i łatwo potrafisz zrozumieć potrzeby innych ludzi, dzięki czemu wiesz, jak ich odpowiednio zmotywować do działania.

Nie boisz się działać i rozwiązujesz problemy, które dla innych mogą wydawać się przytłaczające lub wręcz zawstydzające. Dzięki Twojemu silnemu poczuciu własnej wartości i docenianiu wartości innych możesz zdziałać cuda w zarządzaniu każdym zespołem. Bardzo przydatna zarówno w pracy, jak i codziennym życiu jest Twój naturalny stan ducha: uda się i zrobimy to!

Oceń post:

Kliknij na gwiazdkę i oceń post!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Oceń ten post jako pierwszy

Dziękujemy za opinię!

Pomóż nam ulepszyć ten post!

Jak możemy ulepszyć ten post?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *